22 sierpnia 2016 roku doszło do spotkania trójki najważniejszych liderów Unii Europejskiej – kanclerza Niemiec Angeli Merkel, prezydenta Francji François Hollande’a oraz premiera Włoch Matteo Renziego. Ich rozmowy odbyły się na pokładzie włoskiego lotniskowca „Garibaldi”, w pobliżu niewielkiej wyspy Ventotene. Tematem przewodnim był Brexit, narastające problemy Unii Europejskiej oraz wizja jej przyszłości.
Miejsce spotkania nie zostało wybrane przypadkowo. Ventotene, zamieszkane przez zaledwie kilkuset mieszkańców, było podczas II wojny światowej miejscem internowania Altiero Spinellego – włoskiego komunisty i jednego z twórców tzw. Manifestu z Ventotene. Dokument ten stał się inspiracją dla idei zjednoczonej Europy i, według niektórych komentatorów, stanowi fundament obecnej unijnej polityki integracyjnej.
W opinii Krzysztofa Karonia, komentatora życia publicznego, symbolika tego gestu była jednoznaczna. Spotkanie na wyspie nie miało na celu omówienia bieżących problemów UE – takich jak kryzys migracyjny, terroryzm czy katastrofa gospodarcza Grecji – ale raczej miało być manifestacją ideologiczną. Karoń uważał, że trzej liderzy państw chcieli w ten sposób zadeklarować wierność nie unijnym traktatom, ale właśnie idei z Manifestu z Ventotene. Idei, której celem miałoby być zniszczenie suwerennych państw narodowych i utworzenie jednego, scentralizowanego, europejskiego państwa o charakterze socjalistycznym.
Według Karonia kontrowersyjny charakter manifestu pozostawał i nadal pozostaje, w cieniu, głównie z powodu niewiedzy polityków i dziennikarzy na temat jego treści. Dlatego też w swojej analizie przywołał on kluczowe fragmenty tego dokumentu, ukazujące, jego zdaniem, prawdziwe oblicze idei integracji europejskiej.
Najważniejsze tezy Manifestu z Ventotene wg Karonia
- “Pierwszym zadaniem, bez rozwiązywania którego wszelki postęp będzie tylko złudzeniem, jest ostateczne zlikwidowanie granic dzielących Europę na suwerenne państwa.
- Adekwatność i realizacja każdego pojedynczego punktu programowego musi być badana pod względem jego zgodności z bezdyskusyjnym warunkiem europejskiej jedności.
- Trzeba ostatecznie skończyć z gospodarczą samowystarczalnością, która stanowi kręgosłup totalitarnych reżimów.
- Chodzi o stworzenie państwa federalnego, które stoi na własnych nogach i dysponuje europejską armią, zamiast armiami narodowymi.
- Potrzeba wystarczającej ilości organów i środków, żeby w poszczególnych państwach związkowych wprowadzać zarządzenia wydane w celu utrzymania porządku ogólnego.
- Nowe państwo, a z nim nowa prawdziwa demokracja powstanie dzięki dyktaturze rewolucyjnej partii.
- Europejska rewolucja musi być socjalistyczna.”
Karoń podkreślił, że takie podejście ma wiele wspólnego z modelem leninowskiej rewolucji bolszewickiej, czyli działania prowadzone przez elity wbrew woli społeczeństw, z wyraźnym odcięciem się od głosów obywateli. Politycy Unii, jego zdaniem, nie są głusi na społeczne niepokoje, oni po prostu świadomie i konsekwentnie realizują plan budowy nowego, ideologicznego ładu.

Obraz: Reuters/R. Casill
Zgodnie z przewidywaniami Karonia, Unia Europejska, kierując się ideologią socjalistyczną, będzie zmierzała ku kryzysowi ekonomicznemu, postępującemu ubóstwu i w końcu – buntowi obywateli. Jedyną metodą jego stłumienia miałby być, podobnie jak w totalitarnych reżimach, terror. Takie podejście było bliskie Marksowi, Leninowi, Spinellemu – i, jak twierdził Karoń, jest znane również obecnym przywódcom UE.
W przeciwieństwie do wielu głosów łagodzących wymowę spotkania na Ventotene, które postrzegały je jako roboczy mini-szczyt przygotowujący większe konsultacje z innymi państwami członkowskimi, Karoń widział w nim symboliczny moment odsłonięcia ideologicznej tożsamości współczesnej Unii.
Cały komentarz znajdziecie tutaj: https://www.facebook.com/100016841896737/videos/1069283214892941
Kim był Krzysztof Karoń?
Był polskim publicystą, samoukiem i komentatorem życia społeczno-politycznego, znanym przede wszystkim z krytyki ideologii marksistowskiej oraz tzw. neomarksizmu kulturowego. Zyskał rozgłos dzięki swoim wykładom i publikacjom internetowym, w których analizował historię idei oraz mechanizmy zmian społecznych, często ostrzegając przed konsekwencjami rewolucji ideologicznych. Był autorem książki „Historia Antykultury”, w której przedstawiał swoją interpretację rozwoju zachodniej cywilizacji i upadku wartości tradycyjnych.
Choć jego poglądy budziły kontrowersje, Karoń zyskał wierne grono słuchaczy zainteresowanych alternatywnym spojrzeniem na współczesne przemiany społeczne i polityczne.
Krzysztof Karoń zmarł 22 kwietnia 2023 roku w Warszawie, po długiej walce z chorobą nowotworową. Miał 68 lat.
Źródła:
Krzysztof Karoń (nagranie z 2016), https://www.facebook.com/100016841896737/videos/1069283214892941
- Pawlak, Mini-szczyt UE na pokładzie lotniskowca, dw.com, 2016.
Obraz:
Krzysztof Karoń (1955-2023) Źródło: Zrzut ekranu z Blogpress.pl